انواع بافت در موکت‌ها (لوپ‌پایل یا کات‌پایل)

تفاوت کات‌پایل و لوپ‌پایل

الیاف موکت کات پایل

بافت کات پایل:

وقتی حلقه‌ها در جریان فرآیند بافت بصورت یکدست بریده مى‌شوند، بافت کات‌پایل ایجاد مى‌شود. این‌ روش از تولید، باعث ایجاد ظاهری نرم در کنار امکان، به همراه قابلیت تولید ضخامت‌های متنوع و درنهایت تولید طرح‌های زیبا می‌شود.

همچنین نخ‌های هیت ست‌شده پلی آمید، این نوع بافت را تبدیل به انتخابی ایده‌آل برای موارد زیر می‌کند:

  • اتاق‌های خواب منازل مسکونی
  • هتل‌ها و نشمین در فضاهای مسکونی
  • لانژهای خصوصی در مکان‌هایی با کاربری اداری

در صورت نگهداری مناسب، موکت‌های کات‌پایل مى‌توانند تا سالها عمر مفید داشته باشند و ظاهر زیبایشان را حفظ کنند.

الیاف موکت لوپ پایل

بافت لوپ پایل:

لوپل‌پایل روشی دیگر برای تولید انواع موکت است. در این روش، حلقه‌ها در بافت باقی می‌مانند و بریده نمی‌شوند. این حلقه‌ها می‌توانند طول‌های متفاوتی داشته باشند. موکت‌های لوپ‌‌پایل به دلیل دوام و استحکام بالا، برای اکثر فضاهای خانه، از اتاق نشیمن گرفته تا اتاق کار بسیار مناسب مى‌باشند. استفاده از نخ پلی‌پروپیلن، انتخابی عالی و به‌جا برای این نوع بافت است. تحمل بالا در پا خوردن‌های پیاپی مزیت تولید لوپ‌پایل با نخ پلی‌پروپیلن می‌باشد که یکی از ویژگی‌های حائز اهمیت این گروه از محصولات پالاز است.

یکی از مزایای دیگر موکت‌های لوپ‌پایل، تمیز کردن بسیار آسان آن است. در واقع این مزیت بخاطر نوع ساختار این نوع از موکت‌ها می‌باشد. زیرا ساختار این نوع از موکت‌ها به‌گونه‌ایست که تا حد زیادی مانع رسوخ مایعات و آلودگی‌ها به بدنه‌ موکت مى‌شود.

مزایا و معایب موکت های کات پایل چیست؟

در ابتدا به طور خلاصه درباره مزایای موکت کات‌پایل نسبت به سایر بافت‌های موکت اشاره کردیم. اکنون نگاه دقیق‌تری به این ویژگی‌ها می‌اندازیم.

 – نرمی بافت کات پایل

برش حلقه‌ها یا گره‌های الیاف در این روش، باعث ایجاد نرمی و لطافت در محصول می‌گردد. این ویژگی، موکت کات‌پایل را به انتخاب مناسب‌تری برای اتاق‌های خواب و اتاق کودک تبدیل کرده است. البته این نرمی و لطافت، میزان دوام این موکت‌ها را کاهش نمی‌دهد.

 – دوام و مقاومت

جنس نخ مورد استفاده در بافت کات‌پایل ، دوام آن‌ها را تضمین می‌کند، با این حال توصیه می‌شود از این موکت‌ها در محیط‌های پررفت‌و‌آمد، مانند راهروها استفاده نشود. هم به این خاطر که ممکن است کیفیت خود را زودتر از موعد از دست بدهد و هم اینکه شستن آن‌ها کمی دشوار است.

– طرح های متنوع

روش بافت و تولید کات‌پایل، به تولیدکننده این امکان را می‌دهد که طرح‌های متنوعی ایجاد نماید. بنابراین امکان تولید در ضخامت‌ها و با رنگ‌ها و طرح‌های گوناگونی ایجاد می‌شود. همین امر باعث می‌شود که شما بتوانید برای محیط‌های مختلف اعم از مسکونی یا اداری، موکت کات‌پایل مناسب خود را پیدا کنید.

 – دشواری تمیزکردن، تنها عیب این موکت‌ها

اما از معدود معایب بافت کات‌پایل شستن و تمیزکردن این موکت‌ها نسبت به سایر بافت‌های موکت است که کمی دشوارتر است؛ چون الیاف بریده شده در کات‌پایل ، گردوغبار و مایعاتی را که روی آن می‌ریزند را جذب می‌کند.

بهتر است مراقب باشید موکت کثیف نشود، اما اگر مایعی روی آن ریخت یا به مرور زمان گرد‌و‌غبار روی آن نشست‌، بهتر است از خدمات شرکت‌های شست‌وشوی فرش استفاده کنید. اگر هم خودتان خواستید دست به کار شوید، با استفاده از شامپو‌ فرش آن را تمیز کنید.

شما هم میتوانید نظری در مورد این مقاله بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *